Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

HISTORIA

Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy jest oświatową placówką wychowania pozaszkolnego. W obecnej formie funkcjonuje od 1 lutego 2000 roku, kiedy połączono Młodzieżowe Centrum Kultury ?Harcerz? i Młodzieżowy Dom Kultury w jedną dużą placówkę pracy pozaszkolnej.

MCK W latach osiemdziesiątych typowymi placówkami dla dzieci i młodzieży na terenie byłego województwa legnickiego były tylko dwa młodzieżowe domy kultury ? w Legnicy i w Lubinie. Ze względu na dużą liczbę ówczesnych uczniów, istniejące dwie placówki wychowania pozaszkolnego nie były w stanie organizować czasu wolnego dzieci i młodzieży i dbać o rozwój ich zainteresowań. Duża część dzieci i młodzieży objęta była działalnością Związku Harcerstwa Polskiego. W tym czasie Chorągiew Legnicka ZHP skupiała w swoich szeregach ponad 40 tysięcy dzieci i młodzieży i była jedną z największych w kraju. Poszukiwano więc odpowiedniej bazy do działalności. Pod koniec 1982 roku zrodziła się inicjatywa powołania w Legnicy ? dla potrzeb całego województwa ? placówki wychowania pozaszkolnego ? ?Domu Harcerza?. Wcześniej podobna placówka służyła społeczeństwu Legnicy w latach pięćdziesiątych i zlokalizowana była przy ul. Hanki Sawickiej, obecnie Łukasińskiego. Później przekształcono ją w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a następnie rolę tę przejął Młodzieżowy Dom Kultury przy ulicy Mickiewicza.

MCK Aktywnie działająca w latach osiemdziesiątych Wojewódzka Rada Przyjaciół Harcerstwa w Legnicy w pełni poparła inicjatywę powołania nowej placówki mającej służyć rozwojowi dzieci i młodzieży, wspierającej działalność ZHP w organizowaniu czasu wolnego. Wspólne wystąpienia Komendy Chorągwi ZHP i Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa, przy poparciu ówczesnego Kuratorium Oświaty i Wychowania, do władz wojewódzkich, zobowiązały Prezydenta Legnicy do wskazania odpowiedniego budynku na ten cel do końca 1983 roku. Wojewódzka Rada Narodowa w Legnicy, w kolejnych latach 1986-1989, przeznaczyła środki z nadwyżki budżetowej na adaptację tego budynku. Od 1985 roku trwały prace dokumentacyjne i jednocześnie tworzenie wyposażenia przyszłej placówki. Od 1986 roku rozpoczęła się adaptacja byłego domu mieszkalnego przy ulicy Okrzei 9.

W grudniu 1988 roku, w wyniku porozumienia Głównej Kwatery ZHP i Kuratorium Oświaty i Wychowania w Legnicy ustalono, że organem prowadzącym tę placówkę będzie Kuratorium legnickie. Dom Harcerza będzie działał na podstawie statutu placówek wychowania pozaszkolnego, jako młodzieżowy dom kultury ze szczególnym uwzględnieniem w swej działalności metodyki harcerskiej, ale jednocześnie będzie to dom otwarty dla wszystkich.

Przy pomocy działaczy harcerskich i pracowników Komendy Chorągwi Legnickiej ZHP w okresie trzech miesięcy zakupiono potrzebne wyposażenie i zaczęto urządzać poszczególne pracownie. W drugiej połowie sierpnia zatrudnieni zostali pierwsi pracownicy administracyjno-gospodarczy, a 1 września przyjęto do pracy kilku nauczycieli.

MCK 30 września 1989 roku, w ramach zlotu Chorągwi Harcerskiej ZHP ? Harcerski Start 1989-1990, odbyło się uroczyste otwarcie Młodzieżowego Domu Kultury ?Dom Harcerza? w Legnicy. Na froncie budynku ?Domu Harcerza? odsłonięto okolicznościową tablicę pamiątkową ku czci Szarych Szeregów, co zbiegło się z pięćdziesiątą rocznicą powstania batalionu. Od pierwszych dni placówka była oblegana przez dzieci i młodzież, co jest dowodem jak wielkie było zapotrzebowanie na tego typu działalność wśród młodych legniczan. Rozpoczęło pracę 46 sekcji zainteresowań, które już w listopadzie zgromadziły ponad 700 uczestników. Największym zainteresowaniem cieszyły się koła komputerowe, taneczne i fotograficzne.

W dniu 1 czerwca 1994 roku MDK ?Dom Harcerza? otrzymał drugi obiekt ? zabytkową, secesyjną kamienicę przy ulicy Rataja 24. Budynek ten po wojnie, do roku 1992, był ?Domem Pioniera?. Przejęty w 1993 od Rosjan i wyremontowany zasilił bazę ?Domu Harcerza?. Obydwie kamienice, usytuowane przy zbiegu ulic Okrzei - Harcerz I i Rataja - Harcerz II, położone były w niewielkiej odległości od siebie. Mimo stosunkowo krótkiej działalności placówka w 1995 roku przekształcona została w pałac młodzieży o nazwie Młodzieżowe Centrum Kultury ?Harcerz?. W takiej formie funkcjonowała do 1 lutego 2000 roku, kiedy to nastąpiło połączenie Młodzieżowego Centrum Kultury ?Harcerz? i Młodzieżowego Domu Kultury, położonego przy ulicy Mickiewicza 3, w jedną dużą placówkę pracy pozaszkolnej ? Młodzieżowe Centrum Kultury.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-07-06 12:22przez:
Opublikowano:2021-07-06 12:22przez:
Podmiot udostępniający: Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy
Odwiedziny:175

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.